شش راه برای داشتن خانه ای رویایی

دسته‌بندی نشده | 1397/03/06

خانه ی ایرانی ، یک خانه ی رویایی بوده است ، هرودوت می گوید خانه های ایرانی ، دارای درخت ، گلدان ، بوی غذاهای خوشمزه و دیوارهای کاهگلی و معطر بوده است.

چرا امروزه در آپارتمان های ما هیچ اثری از این رویا نیست ؟

در این مطلب شش راه که کامل آرخی (فعال شبکه های اجتماعی ) پیشنهاد می کند تا خانه ای رویایی داشته باشیم را می خوانیم.

کامل اشاره کرده تا خونه ی خودتون رو طوری نگه دارید که اولا خونه باشه ، تمیز باشه ، مرتب باشه و منضبط..

1.جای مردان سیاست بنشانید درخت

درسته که ما در آپارتمان (به جز حیاط) جای کاشتن درخت نداریم اما می تونیم درختچه داشته باشیم ، هم چنین چند گیاه آپارتمانی هستند که باندازه یک درختچه رشد می کنند ، اصولا من معتقدم درختچه ها ، مهربانی می آورند ، طبیعت رو به خونه ی ما بر می گردانند ، تنه ی چوبی و شاخه بزرگشون ، یاد درختای جنگل رو به خونه ی ما می آورند

من در این بخش دو درختچه ی خانگی را به شما پیشنهاد می کنم .

گیاه چتری یا درختچه ی شفلرا

اصلا از آفتاب مسقیم خوشش نمیاد ، فقط هر چهار روز آفتاب مستقیم صبحگاهی رو ببینه کافیه ، پس بهترین جاش در حوالی درب تراس و یا نزدیک به پنجره است که هر دو در آپارتمان وجود دارند. این گیاه در محیط آپارتمان حدود دو متر قد می کشه که نشون میده می تونید یه درخت واقعی تو خونه داشته باشید. بهتره که گلدان بزرگ تری انتخاب کنید ، هم چنین خانه ی رویایی شما ، باید حواسش به آب این گلدان باشه که هر هفته دو بار بهش آب بده.

پاچیرا یا درخت پول و یا درخت فنگ شویی

بسیار خوشگله ، آثار معنوی اون در خونه اثبات شده اما یکم حساسه ، آب زیاد برگاشو سیاه می کنه و اما از طرفی قلمه زدن آسون تری داره ، اطلاعات دقیق تری در مورد این درختچه ها هست که می تونید در این صفحه بخونید.

2.بوی خوب ، فقط غذا نیست..

من به بوی خونه خیلی اهمیت میدم ، یه دوستی دارم که هر روز مبل چرمی اش رو ، از پایه روغن می زنه (دقت کنید نه جای نشیمنگاه رو، فقط پایین چرم مبل رو) ، چون معتقده اینجوری خونه اش همیشه بوی چرم تازه میده و مهمانان ، همیشه از این بود استقبال کردند.

به ذات مخالف استفاده از عود هستم ، عود ها حال حاضر شیمیایی اند و هم چنین بوشون خیلی تنده ،اما پیشنهاد خودم در ساخت عود طبیعیه ، کاری نداره ، می تونید مقداری چوب دارچین رو خورد کنید (پودر هم میشه ، وانیل کمی بهش اظافه کنید، هم چنین مقداری روغن مثل روغن بادوم ، این ترکیب رو در ظرف کوچک فلزی ای بریزید و روی وارمر یا شمع قوری نگه دارید ، در طول مهمانی و یا اول صبح این کار باعث میشه سوختن آروم ترکیب ، بوی خوبی تو محیط ایجاد کنه که آثار شیمیایی مضر نداره ، حساسیت زا هم نیست.

3. مهمون ناخونده داشته باشید.

یک خونه ی زنده ، خونه ای هست که به محیط اطرافش پالس مثبت بده ، داشتن یک ظرف پشت پنجره ی آشپرخونه ، واسه ریختن پودر نون های باقیمانده در سفره ، یا برنج هایی که دیگه مصرف نمیشه ، در دراز مدت می تونه نظر گنجشک ها و یا کبوتر ها رو جلب کنه ، و اونها رو تبدیل به مهمانان نا خونده ی خونه ی شما کنه.
قدیم ها یادمه که در شهر کودکی ام گرگان ، در فصل بهار پرستوها در خانه های ویلایی لونه می کردند ، لونه ها باقی می ماند و تا سال بعد که پرستوی بعدی ، اونجا لونه کنه و سال بعد و سال بعد ، در طول سال که پرستو ها نبودند هم گنجشگ ها به جای پرستوها لونه می کردند، بخشی از اکوسیستم واقعی اطرافمان، همواره در زندگی ما حضور داشت.

4. گل های کوچیک مخصوص تنبل ها رو در خونه داشته باشید.

اکثر مردم به من میگن که دوست دارم در خانه ام ، گل نگهداری کنم اما همین اکثریت حتی دقیقه ای حوصله ی رسیدگی به گلدان ها را ندارند و اغلب بخاطر مناسب آب ندادن و یا عدم رسیدگی به وضعیت نور و خاک ، گل هایشان باصطلاح می میرند ، بخاطر همین معتقدم که در خانه تان سعی کنید با گلهای مقاوم شروع کنید ، یکدفعه نروید سانسبیا نگاه دارید ، من به همه پیشنهاد می کنم از گیاهان مقاوم و خوش بر و رویی مثل پوتوس شروع کنید ،
پوتوس انواع دارد، شما هر نوع را نگاه دارید فرقی ندارد، گیاهی است که براحتی قلمه می خورد و تکثیر می شود ، تنوع خوبی دارد و بالا رونده است که محیط زیبایی را دور خودش می سازد ، هم چنین گفته می شود که هوا را نیز، پالایش می کند.
دستور زیر برای نگهداری پوتوس را براحتی اجرا می کنید:

پوتوس در نقاط مرطوب و دارای نور غیر مستقیم خیلی خوب رشد می کند ، در سرویس بهداشتی ، رختکن حمام ، می توانید نگهش دارید.
-در منزل تقریبا هر جایی که به نوعی نور غیر مستقیم آفتاب دارید ، پوتوس آنجا را دوست دارد.
-می توانید قلمه اش را در آب نگه دارید، در جای کم نور با هوای مطبوع، خیلی زود ریشه می دهد و البته هیچ مشکلی با در آب ماندن ندارد.
-پوتوس در خاک ، آب زیادی نمی خواهد، در فصل گرم، بسته به نوع خاک ، هر سه روز ، یک لیوان و در فصول خنک، هفته ای یک بار آب می خواهد.
-طبع پوتوس حاره ای است ، پس از وجود شبنم روی برگ ها لذت می برد، فلذا می توانید هر دو روز ، مقداری آب ولرم را روی این گیاه اسپری کنید ، حالش را حسابی جا می آورد.
-من بهترین نتیجه را در نگهداری پوتوس، زمانی گرفتم که پشت پنجره ی آفتابگیری که روی شیشه اش پوشش پلاستیک داشتم ، قرار داشت.

5.موسیقی جان آدم را نوازش می دهد.

-خب ما مدام موسیقی گوش می کنیم، بله مدام ، اما منظور من از موسیقی در خانه ، ایجاد یک پلی لیست مشخص و گوش دادن به اون از یک باند کوچک در گوشه ی خونه است ، چون باعث میشه اولا ما همیشه به موسیقی های مشخص دلخواهمون گوش کنیم و گوشمون عادت کنه ، هم چنین باند کوچک گوشه خونه، موسیقی رو تبدیل به یک نجوا می کنه و مثل عطر در خونه ی شما ، پخشش می کنه.
موسیقی یک امر سلیقه ایه، اما به شخصه من ترکیبی از سبک های مختلف رو گوش می کنم ،

-ایرانی ها :

سنتی : همایون شجریان، علیرضا قربانی ، محمد معتمدی
پاپ : رضا صادقی ، سیامک عباسی ، محسن چاوشی ، دریا دادور ، میلاد درخشانی ، محمد اصفهانی
ترکیبی : پالت باند ، داماهی ، دنگ شو

خارجی ها :  فرانک سیناترا ، پینک فلوید ، راجرز ، انریکه ، جون بن جویی ، بک استریت بویز افسانه ای با incomplet

6.معاشرت ، معاشرت، معاشرت

خونه ی ایرانی ، پر از نور ، گل ، رنگ ، عطر خوب ، بوی غذا و خنده و شادی بوده ،
معاشرت ، یعنی دیدن عقاید جدید، دید و بازدید کسانی که به ما حس خوبی میدن ، تلاش واسه داشتن یک رابطه ی مهیج ،دوست داشتن جمع های دوستانه ، همه ی اینا معاشرت محسوب میشن..
به شخصه ، جمعی از دوستان ثابت دارم که همیشه با هم در ارتباطیم ، هدف ما طبیعت گردیه ، اما حتما حتما هر دو سه هفته یکبار ، حتی الان که در خونه ی مادر زندگی می کنم ، خونه ی ما جمع میشیم ،  دور هم آشپزی می کنیم ، می خندیم ، موزیک گوش میدیم ، شادی تنی هم تکون بدیم ،  آره ، می تونید با کم ترین هزینه همیشه مهمونا جذاب داشته باشید ، معاشرت کنید، خونتون جایی باشه واسه ارسال انرژی مثبت…
………………………………………………………………………………...  

روزاتون نیکو..
کامیل
اینستاگرام من : kamiell.arekhi@

بنظرم این مقاله ی فیروزه تحت عنوان پنج راه واسه مرتب ماندن خانه ، به دردتون میخوره که می تونید از اینجا بخونید.

IranMoragheb