پنج راه حلی که باعث می شود شما خانه ای همیشه تمیز داشته باشید 

دسته‌بندی نشده | 1397/02/01

از دردسرهای خانه داری خسته شدید ؟ مطلب زیر کمکتون می کنه ..
نظافت منزل،آشپزی،صبحانه ی بچه ها، اتو کردن لباس ها ، امور شخصی ، همه این ها را می توان فرآیند عمومی خانه داری دانست، زن و مرد هم ندارد، حالا بگذریم در ایران که عموما این امور را خانم ها بر عهده دارند ، اشتغال یک خانم ، مزید بر علت می شود که خانه داری در ایران ، از سخت ترین حوزه های زندگی خانوادگی است.

اما می توان با اندکی برنامه ریزی و مدیریت ، این کار را آسان تر انجام داد، در حقیقت هنر واقعی خانه داری این است که امور را کم تر و بهتر انجام دهید.

پنج راه حلی که باعث می شود شما بتوانید خانه ای همیشه تمیز داشته باشید

مشارکت جو باشید؛به جای اینکه بگویید این ها بلد نیستند

مشارکت جو باشید، افراد خانه دار ، عموما از این مساله شکایت دارند که دیگران در امور منزل به آنها کمک نمی کنند ،

اما واقعا بخشی از این عدم یاری دیگران، در این است که ما اصلا اعتقادی به این نداریم که بقیه می توانند به ما کمک کنند و به اصطلاح آن ها را دست و پا چلفتی می دانیم و حین انجام امور ، در دلمان به دلیل اینکه چرا این ها اینقدر بی دست و پان که نمی توانند به من کمکی کنند ، مدام غر می زنیم، قدم اول چیزی جز این نیست که از دیگران کمک بخواهیم ، هر قدر هم بی دست و پا باشند، اما مطمینا می توانند جاروبرقی بکشند، ظرف بشورند، دستمال کنند. تمرین کنید تا درخواست کنید، آموزش دهید و پیگیری کند، هیچ کس به کسی که کمکی نمی خواهد ، کمک نمی کند.

نقاط حساس خانه را بیابید

نقاط بحران ، نقاطی هستند که احتمالا بیش از تمام خانه نیاز به رسیدگی دارند ،

در تحقیقی که از مشتریان بخش خدمات نظافت منزل و خانه داری فیروزه در گرگان داشتیم،

آشپزخانه ، اتاق خواب کودکان، هال یا پذیرایی کوچک و حدود میز نهارخوری نقاط بحرانی خانه بودند و بیشترین انرژِ را از مشتریان می گرفتند ، حال که این نقاط را یافتید ، باید برای مرتب کردن آنها برنامه مشخصی داشته باشید ، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که این بخش ها را بین اعضای خانواده تقسیم کنید و نقش نظارت را انجام دهید ، به این بهانه هم از دیگران مشارکت گرفته اید ، هم توانسته اید انرژی خود را تقسیم کنید و هم اینکه بقیه دستشان آمده که کی دستور می دهد:-)

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کردن ، تنها نوشتن نیست ، بلکه تعهد به اجرای برنامه ، خود گام مهمی است ،برای برنامه ریزی نظافت منرل ، ابتدا لیست مشخصی از فعالیت های مربوط به خانه داری را بنویسید ، از صبحانه بچه ها تا شستن لباس ها و پخت و پز، در مرحله ی بعد ببینید وقت خودتان و دیگران در طول هفته چطور تنظیم شده ، اگر شاغل هستید ، تایم اشتغالتان را منظور کنید،همینطور دیگران را ، سپس برای اموری که لیست کردید ، زمان بنویسید، بهتر است کمی کلی به قضیه نگاه کنید و خیلی ریزبین نباشید(چون خسته می شوید و انجام نمی دهید، بطور مثال بهترین تایم برای شستشوی لباس ها، پنج شنبه است اما عموما ما پنج شنبه تا ظهر سر کاریم و عصر پنج شنبه نیز، عصر پادشاهی است و حیف است به شستن لباس بگذرد، پس چهارشنبه عصر می تواند تایم بهتری باشد ، برنامه نظافت محل های مختلف منزل  را (چه خودتان انجام بدهید چه به توصیه بالایی گوش کنید و دیگران را شریک کنید ) می توانید در ساعت های مختلف روزهای متفاوت منظور کنید، این برنامه را بنویسید ،چند نسخه کنید و با اعضای خانواده در میان بگذارید ، خیلی به اصطلاح خارجی شده؟ نه، همین الان چند مشتری ما به این کار ادامه داده اند و نتایج خوبی گرفته اند.

از مواد خوب و استاندارد استفاده کنید.

تفاوت شستشوی محیط سرویس بهداشتی با یک جرم گیر مناسب و یک جرم گیر نامناسب و با محتویات غیر استاندارد، از زمین تا آسمان است.. مساله ماندن لک ها و مقاوم شدنشان هم به کنار ، زحمت چند باره ی این پاکسازی نه چندان دلخواه، شما را ناامید می کند.

استفاده از تی پارچه ای بی کیفیت ، استفاده از شیشه شوری که غلظت خوبی ندارد، عدم استفاده از گاز پاک کن برای لک گیری از روی گاز
این مساله در انتخاب وسایل برقی هم صدق می کند ، جاروبرقی ای که مناسب حجم و فضای فرش های شما نباشد، عدم وجود بخارشور در خانه ای که پارکت است، می تواند شما را مجبور به دوباره کاری کنید.

از خانه دار(نظافتچی منزل – خدمتکار) استفاده کنید.

اینکه این راه حل چرا اینجاست ، خب تکلیفش مشخص است، می توانید بسیاری از امور روتین را به او بسپارید که اتفاقا عموما بهتر از شما اینجامش می دهند.

شما وقت بیشتری برای کنار خانواده بودن دارید،

بسنجید که چه میزان هزینه استخدام یک نظافتچی و یا خانه دار منزل می دهید و به ازایش چقدر در انجام امور شخصی ، کنار خانواده بودن و هم چنین همیشه مرتب بودن منزل سود می کنید.

نوشته شده توسط نیکا

IranMoragheb